I tarocchi per te

zdraví - bylinky

domácí léčivé bylinné masti

Domácí masti jsou vyrobeny dlouhodobým macerováním těch nejkvalitnějších bylin, přidává se do nich léčivý olej nebo éterické silice, čímž je zajištěn jejich maximální hojivý účinek. Mastičkám též zůstává krásně přirozená barva a vůně podle byliny, která v ní byla louhována. Pro úplné odstranění potíží je vhodné léčbu mastičkou kombinovat s pravidelným pitím léčivého bylinného čaje, aby došlo k hojení jak zvenku tak zevnitř. Neobsahují vepřové sádlo ani vosky a nebyly testovány na zvířatech. Po otevření uchovávejte mast ve dvířkách v chladničce. Zamezte, aby si z vaší mastičky nabírali druzí prstem, k tomu by měla sloužit špachtlička

 

 

MĚSÍČKOVÁ MAST S MĚSÍČKOVÝM OLEJEM A KAFREM

Měsíček je krev čistící bylina a zároveň má velmi hojivé a uklidňující účinky. Její jméno je odvozené od víry, že rozkvétá vždy na začátku každého měsíce. Staří Egypťané jí přisuzovali omlazující účinky. V dřívějších dobách se jednotlivé lístky házely pod postel, aby chránily spící osobu. Kvítky pod polštářem prý přinášejí prorocké sny. Podle uzavřených květů měsíčků po 7. hodině ranní se dá poznat, že bude ještě ten den pršet. Měsíček se užívá také hojně ve venkovské kuchyni k ochucení rýže, masa, jogurtů i ke zdobení salátů. Používá se do směsí při léčbě rakoviny i například infekční žloutence. Měsíčková mast má krásně oranžovo-žlutou barvu stejně jako květy měsíčku. Obsahuje kafr, který má spolu s měsíčkem velmi dobré hojivé účinky na pokožku.

POUŽITÍ - MĚSÍČKOVÁ MAST S MĚSÍČKOVÝM OLEJEM A KAFREM

 

 

 

- řezné a bolavé otevřené rány
- bércové vředy
- popáleniny
- popraskaná, rozpukaná kůže a rty
- proleženiny
- křečové žíly
- povrchová zranění
- zánět žil
- vředy
- píštěl, hemeroidy
- omrzliny
- prsní a zhoubné vředy
- pro zlepšení prokrvování
- zhojení po amputaci prsu
- hojení po operacích a amputacích
- ranky a infekce v oblasti genitálií
- regenerace jizev
- antiseptický účinek
- záněty bradavek
- popraskané bradavky při kojení (bylina není toxická pro kojence!)
- zmírnění zánětů
- kožní potíže, akné, problematická pleť, drsná a poškozená pleť
- snížení horečky (natírá se na chodidla)
- atopický ekzém (vysoký účinek v kombinaci s léčivým čajem)
- pohmožděniny
- vyrážky
- opaření, bodnutí, popálení, pokousání hmyzem
- unavené nohy
- spálení sluncem

 

 

 

ŘEBŘÍČKOVÁ MAST S MALINOVÝM LISTÍM A SLUNEČNICOVÝM OLEJEM

Řebříček je v první řadě léčivá bylina pro ženy. Mnoho nemocí by si ženy ušetřily, kdyby si při každé procházce lesem a hájem donesly domů čerstvou kytičku řebříčku a z té si uvařily čaj. Američtí indiáni kmene Utahů používali řebříček k hojení ran. Lidé na venkově jím zaháněli zlé duchy a nosili jej jako amulet. Druidi předpovídali podle lodyh počasí a v Číně se z nich věštila budoucnost. Svazek řebříčku nad postelí prý zajistí trvalou Lásku a ve svatební kytici sedm let štěstí a Lásky. Zabalený v kousku flanelu pod polštářem prý přivodí sen o budoucím partnerovi či partnerce. Řebříček ovlivňuje "břicho" ženy a má velmi dobré účinky při léčbě gynekologických potíží a rakovin. Je vhodný při bolestivých problémech s menstruací, při přechodu či při vynechání menstruace. Pomáhá také při zánětech nervů na rukou a nohou, vymění krev, působí na kostní dřeň, při návalech, očních bolestech, krvácení z nosu, při krvácení žaludku a silně krvácejících hemeroidech. Vysoký účinek při léčení hemeroidů má tato mast v kombinací s pitím léčivého bylinného čaje. Řebříčková mast má zelenou barvu.

Můžete si vybrat ze dvou druhů

- s kafrem
- bez kafru (vhodná pro ženy při hemeroidech)

POUŽITÍ - ŘEBŘÍČKOVÁ MAST S MALINOVÝM LISTÍM A SLUNEČNICOVÝM OLEJEM

 

- hemeroidy
- bolesti břicha při menstruaci
- křeče s návaly
- vředy
- křečové žíly
- ekzém, vyrážky

 

 

 

 

 

KAŠTANOVÁ (JÍROVCOVÁ) MAST S OLEJEM Z KAŠTANOVÝCH KVĚTŮ, S KAFREM A MENTOLEM

Kaštan-jírovec je symbolem plodnosti a říká se, že ženy, které si přejí otěhotnět, by měly nosit kaštan vždy u sebe. Nošení kaštanu ochrání i před nemocemi anebo stačí vložit několik kaštanů pod polštář. Jakmile ztvrdnou a zčernají uvnitř, je třeba je vyměnit za nové. Kaštan zmírňuje obtíže při omezené pohyblivosti kloubů a páteře včetně revmatismu, při zánětech křečových žil a městnání v žilách, potížích s cévami a ledvinami, příznivě ovlivňuje pružnost a pevnost cévní stěny, zlepšuje žilní odtok, a tím se zamezuje tvorbě otoků. Dříve se kůra jírovce používala k léčení malárie a v Turecku používaly tyto krásné hnědé plody proti kašli u koňů. Léčivé účinky mají nejen plody kaštanů, se kterými si hrají hlavně děti, ale také sušené květy. Kaštanová mast je vhodná především pro starší generaci. Obsahuje výluh z drcených kaštanů, olej z kaštanových květů, kafr a mentol, které příznivě působí na hojení, a mast má díky tomu hojivé i protizánětlivé účinky. Kaštanová mast má světlehnědou barvu.

POUŽITÍ - KAŠTANOVÁ (JÍROVCOVÁ) MAST S OLEJEM Z KAŠTANOVÝCH KVĚTŮ, S KAFREM A MENTOLEM

- křečové žíly (POZOR! Mast natírejte vždy zdola nahoru směrem k srdci.) - záněty žil - omezená pohyblivost kloubů včetně revmatismu (Klouby masírujte jemnými pohyby několik minut, pravidelně nejlépe ráno a večer) - pružnost a pevnost cév
- prokrvení
- brnění nohou
- studené končetiny
- bolesti, křeče
- trombóza
- kornatění
- bolestivá artróza
- borelióza (zmírňuje bolesti kloubů)
- opruzeniny
- zanícená a podrážděná pokožka v oblasti konečníku - zevní hemeroidy
- drobné popáleniny
- otoky

 

 

 

LEVANDULOVÁ MAST S LEVANDULOVO - SLUNEČNICOVÝM OLEJEM, LEVANDULOVOU SILICÍ A MENTOLEM

Levandule je známá svou čistou a klidnou vůní. V dobách moru prý byli uchráněni této nemoci všichni rukavičkáři, kteří používali levandulovou silici k navonění módních kůží. Používala se též proti uhranutí. Zapálenou levandulí v místnosti, kde se narodilo dítě, přivítávali lidé na vesnících novorozence na svět. Sušené květy levandule poházené kolem domu prý přináší klid a pohodu. Užívá se jako výplň do pošltářků pro klidný spánek, a je velmi vhodná pro děti. Má antiseptický a osvěžující účinek, ulevuje ostrým bolestem a chrání před moly. Levandulová mast má lehce bělavo-nafialovělou barvu a díky obsahu mentolu má přijemný chladivý účinek.

POUŽITÍ - LEVANDULOVÁ MAST S LEVANDULOVO - SLUNEČNICOVÝM OLEJEM, LEVANDULOVOU SILICÍ A MENTOLEM

- na spánky při nespavosti a závratích
- na spánky při nervozitě, úzkosti, depresích
- zlepšení prokrvení
- bolesti hlavy, migrény
- povrchové infekce
- svalové bolesti
- únava svalů
- obnova buněk a regenerace pokožky
- při bodnutí hmyzem
- na malé spáleniny
- velmi vhodná pro děti (není toxická!)
- nadýmání
- ostré bolesti
- bolesti břicha při menstruaci
- bolesti zad, beder a páteře
- popálení kopřivami
- povrchově při infekcích krku
- boláky na kůži
- povrchové záněty
- revmatické bolesti
- regenerace pleti při akné
- mokvavý ekzém
- mírně stahuje póry, chladivý efekt, prokrvuje pleť

 

 

 

ROZMARÝNOVÁ MAST S ROZMARÝNOVO - SLUNEČNICOVÝM OLEJEM, KAFREM A MENTOLEM

Rozmarýnu provází pověst, že je znamením věrnosti a některé nevěsty ji dokonce nosily ve svém bohatě zdobeném věnečku. Španělé uctívali rozmarýnu jako keř, který poskytl útočiště Pannence Marii při její cestě do Egypta. Pálí se v místnostech, kde leží nemocní, aby pročistila vzduch. Rozmarýna roste pouze v zahradách lidí spravedlivých a řádných. Rozsypaná pod manželskou postelí prý zajistí, že manželé zůstanou spolu. Na počátku léta má bledě modré květy podobné květům orchidee. Má antiseptický účinek, odpuzuje hmyz, tonizuje a pomáhá i při trávení tuků. Osvěžuje vzduch a přidává se do zeleninových salátů. Rozmarýnová mast má zeleno-žlutou barvu a obsahuje mentol a kafr.

POUŽITÍ - ROZMARÝNOVÁ MAST S ROZMARÝNOVO - SLUNEČNICOVÝM OLEJEM, KAFREM A MENTOLEM

- revmatické potíže
- pohybový aparát a opěrná soustava
- bolesti kloubů
- bolesti páteře a beder
- únava svalů
- podporuje oběhový systém a zároveň tiší nervy
- bolesti hlavy
- bolesti svalů
- dýchací problémy
- snížení horečky (natírá se na chodidla)

 

 

 

OSTRUŽINOVO-MALINOVÁ MAST S OSTRUŽINOVÝM OLEJEM A KAFREM

Ostružiník byl posvátnou rostlinou pro Kelty. Pojídání ostružin bylo považováno za tabu, neboť ostružiny patřily skřítkům a jiným nadpřirozeným bytostem. Dříve se děti protahovaly 9x pod keřem ostružiníku, aby se zbavily černého kašle. Plody jsou bohaté na vitamín C. Listy ostružiníku pomáhají proti průjmům, střevnímu kataru, žaludečním obtížím i proti kašli. Zevně se ostružiník užívá jako kloktadlo a při kožních nemocech i špatně se hojících ranách. Čaj z maliníku má velmi dobré účinky pro posílení svalů dělohy, které jsou důležité pro kontrakce a zmírňuje krvácení při porodu. Pije se několik posledních měsíců před porodem. Maliník má stahující účinky. Ostružinovo-malinová mast má hojivé a léčivé účinky na poškozenou a nečistou pokožku. Obsahuje kafr, který má hojivý účinek na poškozenouo pleť.

POUŽITÍ - OSTRUŽINOVO-MALINOVÁ MAST S OSTRUŽINOVÝM OLEJEM A KAFREM

- akné
- dodává pokožce vitamíny
- problematická pleť
- hrubá a nečistá pokožka
- mastná pleť
- ekzém
- pokleslá kůže po dietě
- podporuje svalový tonus
- popraskané žilky
- poškozená pleť
- kožní potíže
- jizvy po akné
- kožní vředy

 

 

 

 

ZLATOBÝLOVÁ MAST SE SLUNEČNICOVÝM OLEJEM

Zlatobýl považovali staří Germáni za jednu z nejcennějších léčivých rostlin. Lidové názvy jsou žlutá metla, celík, celník, svalník, hadí traňk, vysoký traňk a zlatobejl. Má stahujicí účinky a nejčastěji se používá jako diuretikum při chronických nemocech ledvin a močových cest, při zvětšení prostaty, při poruchách látkové výměny a při průjmech. Čaj ze zlatobýlu rozpouští kaménky a působí močopudně. Zlatobýl je důležitá rostlina pro včelky, zároveň je však během květu pro některé lidi nepříjemným alergenem. Zlatobýl obrovský je u nás často pěstován v zahradách jako ozdobná rostlina. Zlatobýlová mast je velmi vhodná na špatně se hojící a zanícené rány.

ZLATOBÝLOVÁ MAST SE SLUNEČNICOVÝM OLEJEM

- nádory
- nehojící se rány
- špatně se hojící hnisavé rány
- při ztvrdnutí břicha
- hnisavé rány, vhodná pro použití v reflexní terapii - zejména na oblast ledvin, apod., - ekzémy, veškeré afekce, lupénka apod.
- podlitiny
- hemoroidy
- ekzémy, hnisavé akné
- bércové vředy
- zánět dásní

 

 

 

 

KOSTIVALOVÁ MAST S MENTOLEM A SLUNEČNICOVÝM OLEJEM

Kostival lékařský vyniká svými téměř zázračnými vlastnostmi. Ve středověku používali kostival na srůstání kostí zcela běžně. Kořeny se nastrouhaly a použily stejným způsobem jako dnes sádra. Kaše z kořenů, stejně jako sádra, v krátké době ztvrdla. Mladé listy se mohou nasekat do salátů a vybělené stonky se v kuchyni upravují jako chřest. Díky velkému obsahu minerálních látek a vitamínů se máčený užívá jako velmi dobré hnojivo. Má hezké růžové květy, ale v léčitelství se užívají listy a především sušený kořen. Pokud prý budete stále nosit kostival v botě, zajistíte si bezpečnost při cestování, uschovaný v zavazadle zábrání prý jeho ztrátě. Poskytuje jasně žluté barvivo. Kostival podporuje tvorbu hojivé tkáně, ale neměl by se užívat na rány hluboké, protože urychlí jejich zhojení dříve napovrchu, nežli se rána zhojí uvnitř a může dojít ke tvorbě abscesů. Vnitřní užívání musí být opatrné, aby se nepoškodila játra. Kostivalová mast má příjemný chladivý účinek, který je zvlášť na bolavých místech cítit dlouhou dobu, tlumí bolest a hojí. Má bělavou až lehce narůžovělou barvu. Po aplikaci mastičky vám doporučujeme natřené místo přikrýt, aby bylo v teple, nebo ještě lépe, pokud možno, si zalézt pod deku.

 

 

POUŽITÍ - KOSTIVALOVÁ MAST S MENTOLEM A SLUNEČNICOVÝM OLEJEM

- otevřené rány
- bércové vředy
- zlomeniny (napomáhá srůstání kostí)
- záněty kloubů
- výrony
- vymknutí kloubů
- pohmožděniny
- popáleniny
- opařeniny
- povrchové hojení ran
- otoky
- artritida
- revmatismus
- zjemňuje pokožku
- vředy
- krvácení
- záněty
- kýla
- k masáži namáhaných svalů a šlach
- pro sportovce

 

 

 

 

KRUŠINOVÁ MAST S TŘEZALKOU, TRNKOU, SLUNEČNICOVÝM OLEJEM A KAFREM

Kůra z krušiny olšové se obvykle používá jako projímadlo, má příznivé účinky na celkový metabolismus organismu a podporuje tvorbu žlučí. Čerstvá může způsobit dávení. Pro léčebné účely se nechává rok odležet, anebo se zahřívá na 100? C po dobu jedné hodiny. Trnka je mírné diuretikum. Působí močopudně, odstraňuje sodík, snižuje propustnost krevních vlásečnic, mírní zánětlivé reakce, působí pozitivně na odstranění odpadních látek v moči, zlepšuje metabolismus a trávení. Bývala jí přisuzována magická moc a při pálení čarodějnic se do ohně házely také větve trnky. Třezalka léčí prakticky všechno, ale vyžaduje opatrnost při dávkování. Je vhodná při posílení imunity, katarech žaludku, plynatosti, na průdušky, pálení žáhy, při nervových poruchách (migrény, nespavost, deprese), při zánětech močových cest i menstruačních potížích, likviduje infekční ložiska v těle. Působí protizánětlivě a hojivě. Pár lžic nálevu zabrání pomočování dětí. Může vyvolat pocity euforie. Kdysi se věřilo, že nošení snítky třezalky ochrání před horečkou, třezalka zavěšená na dveřích domu přinese ochranu jeho obyvatelům a odpudí vše negativní, a pokud ji dáte do okna, zažene hromy a blesky. Křižáci si třezalkou hojili zvláště své sečné rány mečem…

Nejlepších výsledků při redukci tuků a hubnutí je dosaženo pravidelným užíváním krušinové masti s třezalkou a trnkou v kombinaci s pitím léčivého čaje na hubnutí. Při pití čaje je nutné dodržovat určené dávkování. Krušinová mast má svítivě žluto-oranžovou barvu. Mast vmasírujte do prohřáté pokožky 2 - 3x denně. Pokud máte možnost, oblékněte si po aplikaci krušinové masti na 20 minut legíny nebo speciální návleky. Vhodné je i zalézt pod deku. Dochází k viditelnému zjemnění strií (pajizévek) i k redukci pomerančové kůže. Masáží zvýšíte účinek. Při léčbě je důležité dodržovat pitný režim a dbát na zdravou výživu. Vyhýbejte se tučným a smaženým jídlům, sladkým limonádám, potravinám s dlouhou trvanlivostí, éčkům, konzervantům a "hotovým" pokrmům v sáčku a konzervách, omezte bílé pečivo. Jezte pravidelně v menších dávkách 5x denně.

POUŽITÍ - KRUŠINOVÁ MAST S TŘEZALKOU, TRNKOU, SLUNEČNICOVÝM OLEJEM A KAFREM

- redukce tuků
- hrubá kůže
- pomerančová kůže
- zjemňujucí a vyhlazující účinky
- strie, pajizévky
- jizvy
- praskliny
- hrubý a nerovný povrch pokožky
- prevence na strie v těhotenství
- popraskaná kůže při náhlém zhubnutí
- popraskaná kůže při náhlém zvýšení váhy

 

 

 

 

HEŘMÁNKOVÁ MAST SE SLUNEČNICOVO - HEŘMÁNKOVÝM OLEJEM

Heřmánek obsahuje látky, které mají hojivý, regenerační, protizánětlivý a dezinfekční účinek. Čaj z heřmánku je vhodný pro neklidné děti a při těžkých snech. Ve starém Egyptě byl heřmánek zasvěcen slunci a bohu slunce Ra. Včely z nějakého důvodu nemají rády jeho vůni a květům se vyhýbají. V květomluvě označuje heřmánek "trpělivost v nepřízni osudu". O heřmánku se říká, že dokáže nejen léčit lidské neduhy, ale též ochránit jiné rostliny před napadením hmyzem. Má silnou regenerační schopnost. Pěstoval se na hrobech jako symbol očekávaného znovuzrození. Lidé si vytvářeli z heřmánku magickou bariéru kolem dveří a oken, aby zabránili přístupu negativních sil. V zahradě sloužil jako "strážná" bylina. Heřmánková mast je svým složením vhodná k ošetření především jemné, dětské pokožky a také pokožky, která je citlivá. Neobsahuje kafr ani mentol, proto je vhodná i pro velmi malé děti (nepálí). Snižuje bolest, brání tvoření jizev a urychluje hojení ran. Heřmánková mast má jemnou žlutavou barvu.

 

POUŽITÍ - HEŘMÁNKOVÁ MAST SE SLUNEČNICOVO - HEŘMÁNKOVÝM OLEJEM

- ochrana dětské pokožky před opruzením
- podrážděná a problematická pokožka při akné
- ekzém, kožní vyrážky
- pokožka spálená sluncem
- pokožka ošlehaná větrem
- popáleniny
- odřeniny
- zhnisané rány
- pohmožděniny
- spáleniny
- podrážděná pokožka
- hojení ran
- zmírnění jakéhokoli zánětu
- špatně se hojící rány
- hemoroidy
- brání tvoření jizev
- vynikající zklidňující a regenerační účinky na podrážděnou pokožku
- po nadměrném slunění

 

 

 

 

 

ŠALVĚJOVÁ MAST SE ŠALVĚJOVO - SLUNEČNICOVÝM OLEJEM

Šalvěj lékařská byla posvátnou bylinou Římanů, kteří věřili v její blahodárné účinky na většinu nemocí. Věřilo se, že pitím šalvějového čaje si člověk zajistí dlouhověkost nebo dokonce nesmrtelnost. Dříve si pil šalvějový čaj běžně a často jako dnes káva a černý čaj. Listy šalvěje pod polštářem přivodí prý věštecké sny. Nošení šalvěje zabraňuje uhranutí. Pokud se daří dobře šalvěji ve vaší zahrádce, půjdou vám dobře i obchody, zatímco vadnoucí rostlina přinese krachy. Je též bylinou očisty, její kouř očistí auru, prostor i pomůcky. Pije se i při půstu, neboť prý čistí nejen tělo, ale také mysl. Sušené listy kouřili mágové, aby se spojili s energií rostlin. V kuchyni lze přidat šalvěj do salátů (květy), ale jen málo, směs listů s cibulí se přidává do drůbeží nádivky. Do listů se balí i maso před dušením či smažením, pokrm tím získá zajímavou chuť. Listy smažené na másle nebo naložené ve smetaně se jedí s cukrem a pomerančem. Šalvějová mast má stahující, antiseptické a protiplísňové účinky. Dobrých výsledků je dosaženo, kdy poraněné místo nejprve omyjete teplou vodou, osušíte, namažete mastí a poté zakryjete kusem bavlněné látky, aby došlo k prohřátí.

 

POUŽITÍ - ŠALVĚJOVÁ MAST SE ŠALVĚJOVO - SLUNEČNICOVÝM OLEJEM

- mokvavé ekzémy
- zapařeniny a opruzeniny (včetně tzv. "vlka")
- plísně
- akné
- poranění
- strupy
- bodnutí a pokousání hmyzem

 

 

Případné objednávky prosíme písemně na majlasi@libero.it